Gdzie są najpiękniejsze wrzosowiska w Polsce – informacje praktyczne.

Zastanawiacie się, gdzie są najpiękniejsze wrzosowiska w Polsce? Też zadawałam sobie to pytanie! Wiele osób z sentymentem wzdycha do zdjęć tulipanów z Holandii, czy lawendowych pól z Prowansji, tymczasem w Polsce mamy równie piękne cuda natury… To raj dla fotografów i fanów przyrody. Zaledwie pół godziny od Warszawy znajdują się rozległe wrzosowiska, aż po horyzont wypełnione kwieciem.

Zastanawiacie się, gdzie są najpiękniejsze wrzosowiska w Polsce? Też zadawałam sobie to pytanie! Wiele osób z sentymentem wzdycha do zdjęć tulipanów z Holandii, czy lawendowych pól z Prowansji, tymczasem w Polsce mamy równie piękne cuda natury… To raj dla fotografów i fanów przyrody. Zaledwie pół godziny od Warszawy znajdują się rozległe wrzosowiska, aż po horyzont wypełnione kwieciem.

Ale zanim o szczegółach… Ten wpis jest wyjątkowy nie tylko ze względu na wyjątkowość miejsc, które opisuje, ale i wyjątkowość zdjęć, jakie w nim znajdziecie. Na poszukiwanie wrzosów udałam się bowiem z Angeliką Żeleźnicką, która w sposób magiczny uwieczniła je w swoim obiektywie… Przed Wami dwa podwarszawskie wrzosowiska. 

Najpiękniejsze wrzosowiska w Polsce: Wrzosowisko Niepust

Jak znaleźć wrzosowisko Niepust? Nie jest to takie proste… Znajduje się ono w Kampinoskim Parku Narodowym w okolicach Rezerwatu Przyrody Cyganka. Jest to jeden z 22 obszarów ochrony ścisłej, znajdujących się na terenie Puszczy Kampinoskiej. Wrzosowisko sąsiaduje z kotliną bagienną, pełną wysokich traw i rzadkich gatunków roślin. Zaraz obok znajdują się także wydmy Boru Niepustowego, jedne z największych i najlepiej zachowanych wydm śródlądowych w Europie.

DSC_8398 (Copy)DSC_8367 (Copy)Możecie się więc domyślić, że już sama droga do tego kwiatowego raju serwuje wspaniałe widoki. Cisza i zapach jesiennego lasu obudziły w nas instynkty Wojciecha Cejrowskiego…

DSC_8447 (Copy) DSC_8448 (Copy) DSC_8502 (Copy)W końcu nie ma to jak poczuć las pod stopami 🙂 Wzdłuż ścieżki gdzieniegdzie widać było fioletowe kępki, jednak dojście na samo wrzosowisko wcale nie było takie łatwe…

DSC_8689 (Copy)
Wrzosowisko Niepust – jak dojechać?

Aby dotrzeć do Niepustu wcale nie trzeba być zmotoryzowanym. Wystarczy komunikacja miejska i bilet na pierwszą strefę. Na stacji Metro Młociny wsiadamy do autobusu nr 210 (kursuje co około pół godziny) i wysiadamy na ostatniej stacji, w miejscowości Truskaw. Jeśli ktoś jest głodny, to warto zatrzymać się w lokalnej karczmie o nazwie Dziupla – żurek i bigos, to istne niebo w gębie! Stamtąd jeszcze tylko 5 minut spaceru i docieramy na skraj lasu do pierwszych oznakowań. Wybieramy szlak czarny, więc idziemy w prawą stronę.

DSC_8302 (Copy) DSC_8304 (Copy)Idąc przez las po drodze mijamy łąki, bagna i malownicze polany. Część terenu jest podmokła, a swobodne przejście umożliwiają drewniane mosteczki.

DSC_8332 (Copy)DSC_8356 (Copy)DSC_8355 (Copy)Po około piętnastu minutach marszu (gdy GPS pokazuje Niepust na wysokości ścieżki) odbijamy w prawo. Przy odrobinie szczęścia trafimy prosto na wrzosowisko, jednak my będąc tam po raz pierwszy nieco zboczyłyśmy z drogi i musiałyśmy przedzierać się przez bagienne łąki…

DSC_8649 (Copy)DSC_8595 (Copy) DSC_8639 (Copy)DSC_8597 (Copy)A gdy już zaczęło się ściemniać, a my straciłyśmy nadzieję na odnalezienie wrzosowiska, naszym oczom ukazała się wielka polana, pełna fioletowego kwiecia… I chociaż rozsądek kazał wracać (bo przecież byłyśmy same, nocą, w środku lasu), to intuicja kazała zaczekać.

DSC_8680 (Copy)DSC_8894 (Copy)DSC_8704 (Copy)Pośród wrzosowych kępek znajdują się piaskowe polanki, w których można odpocząć nie niszcząc tych pięknych kwiatów. Gwarantuję, że relaks w takiej scenerii, to coś niezapomnianego. Wrzosy hipnotyzując feerią barw i zapachów…


DSC_8804 (Copy)DSC_8811 (Copy)DSC_8779 (Copy)DSC_8777a (Copy)

Najpiękniejsze wrzosowiska w Polsce: Wrzosowisko Mostówka

Wrzosowisko położone we wsi Mostówka to największe wrzosowisko w Polsce. Niektórzy określają je mianem najpiękniejszego w Europie. Zajmuje bowiem powierzchnię 400 hektarów, a morze fioletu rozlewa się wzdłuż torów kolejowych, aż do pobliskich miejscowości. Piaskowe wydmy, w otoczeniu licznych drzew iglastych, to idealne środowisko dla wrzosów. Obszar ten objęty jest programem Natura 2000, jednak co ciekawe, wcale nie ze względu na wrzosy, a żyjące w nich siedliska ptaków i zwierząt.

Podobno panuje tu także specyficzny mikroklimat, do tego stopnia, że dawniej Mostówka była uzdrowiskiem. Gmina Zagrodzie stara się promować teren i patrząc na rosnącą popularność wrzosowiska idzie im całkiem nieźle. W końcu kto by nie chciał zobaczyć takiego cudu natury i odpocząć w sielankowych okolicznościach?

DSC_9054 (Copy)DSC_8983 (Copy)DSC_8970 (Copy)

Najpiękniejsze wrzosowiska w Polsce: Wrzosowisko Mostówka – jak dojechać?

Mostówka znajduje się około 50 kilometrów i 40 minut od Warszawy w okolicach Wyszkowa i również można się tam dostać komunikacją miejską. Na dworcu Warszawa Wileńska wsiadamy do pociągu ZTM i jedziemy około 20 minut do dworca Wołomin. Tam przesiadamy się do autobusu nr L37 w kierunku Turów i około kwadransa jedziemy do przystanku Mostówka. Jadąc autem najlepiej zaparkować je obok stacji kolejowej i iść wzdłuż torów, aż dotrzemy do ciągnącego się kilometrami królestwa fioletu. A jak jest królestwo, to przydałyby się i księżniczki… Angelika wypatrzyła 3 takie piękności w autobusie i zaprosiła je do magicznej krainy…

DSC_9030 (Copy) DSC_9303 (Copy)DSC_9462 (Copy)DSC_9656JPEG (Copy)Jeśli po przeczytaniu wpisu i obejrzeniu zdjęć zapragnęliście zobaczyć wrzosy z bliska, to pospieszcie się! To mogą być już ostatnie chwile, a kolejna taka okazja powtórzy się dopiero za rok!

Pssst… A jeśli jeszcze nie lubicie fanpaga Angelika Żeleźnicka- fotografia, to koniecznie to zróbcie! W końcu nie każdy potrafi uchwycić piękno w kadrze tak jak ona… 🙂

DSC_9633JPEG (Copy)