Tajlandia z dzieckiem – co warto wiedzieć, jak się przygotować?
Tajlandia z dzieckiem, to jeden z tematów, o które pytacie najczęściej. Zaczynając od tego, czy Tajlandia z dzieckiem, to w ogóle dobry kierunek na rodzinne wakacje, przez polecane wyspy i hotele, aż po opiekę medyczną, jedzenie i szczepienia potrzebne do Tajlandii.
Spis treści
Tajlandia z dzieckiem, to jeden z tematów, o które pytacie najczęściej. Zaczynając od tego, czy Tajlandia z dzieckiem, to w ogóle dobry kierunek na rodzinne wakacje, przez polecane wyspy i hotele, aż po opiekę medyczną, jedzenie i szczepienia potrzebne do Tajlandii.
W tym wpisie zebrałam najpopularniejsze pytania i odpowiedzi przygotowane na podstawie naszych doświadczeń z dwóch wizyt w krainie uśmiechu. W sumie spędziliśmy tam prawie 3 miesiące i szykujemy się na kolejny powrót… 🙂
Czy Tajlandia z dziećmi, to dobry wybór?
Jeśli mowa o egzotyce i dalszych, niż europejskie kierunkach, to moim zdaniem Tajlandia z dziećmi, to zdecydowanie dobry kierunek! My polecieliśmy tam, gdy córka miała 21 miesięcy i spędziliśmy 10 wspaniałych tygodni. Po pierwsze Tajowie kochają dzieci, są bardzo mili i pomocni, a w hotelach i restauracjach spotkaliśmy sporo udogodnień.
Siatka połączeń do Tajlandii jest bardzo bogata, a ceny często niższe od innych kierunków z Azji Południowo Wschodniej. Dodatkowo do Phuket, czy Krabi (czasem i Bangkoku) dolecicie z Polski bezpośrednio czarterem. Kraj jest bardzo dobrze skomunikowany, a w większych miastach funkcjonuje grab – odpowiednik ubera.
Pampersy i produkty higieniczne dla dzieci są w Tajlandii na wyciągniecie ręki i w dobrych cenach. Bez problemu znajdziecie także mleko modyfikowane, czy przekąski dla dzieci, jedynie słoiczków jest dużo mniej, niż w Polsce, ale można je łatwo zastąpić.
Poza tym Tajlandia jest bardzo bezpieczna i różnorodna, także każdy znajdzie coś dla siebie – dzieci też. Góry, morza, jeziora, wodospady, świątynie, rajskie wyspy i nowoczesne metropolie, często z super placami i salami zabaw!
No i na koniec Tajlandia z dzieckiem, to naprawdę bardzo popularny kierunek. Widzieliśmy tam nawet noworodki, a niektóre plaże są wręcz opanowane przez maluchy! 🙂
Kiedy najlepiej lecieć do Tajlandii z dziećmi?
Najlepsza będzie pora sucha, która trwa mniej więcej od listopada do lutego. Warto jednak pamiętać, że oprócz tego, że Tajlandia ma 3 strefy klimatyczne, to jest dość długa i pogoda może się różnić w zależności od regionu. Np. południowa część kraju jest nieco zróżnicowana klimatycznie pomiędzy wschodnim (Koh Samui, Koh Phangan, Koh Tao) i zachodnim wybrzeżem (Phuket i Krabi).
My byliśmy w Tajlandii od grudnia do marca i w marcu faktycznie robiło się co raz cieplej, jednak na wyspach wysoka temperatura nie jest aż tak uciążliwa, jak np. w Bangkoku. Z dziećmi warto jednak wybrać te bezpieczniejsze miesiące, czyli najlepiej od listopada do lutego.
Czy dzieci w Tajlandii będą miały co jeść?
Tajska kuchnia jest niesamowita i na tyle różnorodna i bogata w warzywa i owoce, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nie mieliśmy problemu z karmieniem Amelii i zawsze w menu znalazło się coś odpowiedniego dla dzieci.
Jej top 4 dania w Tajlandii to TOM KHA GAI – aromatyczna zupa na bazie mleka kokosowego najczęściej z kurczakiem. CLEAR CHICKEN SOUP – taki jakby rosołek, tylko z zupełnie innymi dodatkami (m.in. klopsikami). PAD THAI z kurczakiem lub krewetkami i MANGO STICKY RICE – deser na bazie ryżu, mleczka kokosowego i mango. Warto przed zamówieniem jedzenia powiedzieć, że to dla dziecka, żeby nie było ostre.
Jaki region, czy wyspę wybrać lecąc do Tajlandii z dzieckiem?
Zadałam to pytanie kilkunastu rodzicom, którzy już byli w Tajlandii z dzieckiem i najczęściej pojawiało się Phuket z uwagi na bogatą bazę noclegową, lotnisko z bezpośrednimi lotami do Polski i dogodny punkt wypadowy do wielu atrakcji. Popularne jest także Krabi, czy nieco oddalone od Phuket Khao Lak.
Ja natomiast najbardziej lubię południowo wschodnie wybrzeże Tajlandii – Koh Phangan, Koh Tao i Koh Samui. Ale prawda jest taka, że dużo zależy od Waszych preferencji i przygotowania, bo my z dzieckiem objeździliśmy kawał Tajlandii i zmienialiśmy hotele aż 20 razy!
Od Bangkoku, przez Koh Phangan, Koh Tao i Koh Samui, Khao Lak, Park Narodowy Khao Sok, Phuket, Phi Phi i wiele rajskich wysepek. Cały nasz plan podróży z hotelami (od tych backpackerskich aż po ville z basenem, restauracjami i atrakcjami dla dzieci znajdziecie w ebooku Tajlandia z dzieckiem.
Choć my byliśmy w Tajlandii na własną rękę, to wiem, że wielu rodziców decyduje się na zorganizowane wczasy. To dobry wybór jeśli lubicie „przyjechać na gotowe” i o nic się nie martwić, a co najważniejsze, jeśli zależy Wam na bezpośrednim locie.
Polecane hotele dla rodzin z dziećmi w Tajlandii
W biurach podróży np. w Itace macie wyszczególnioną sekcję hoteli przyjaznych dzieciom. Warto zwrócić uwagę na opinie i region, który Wam odpowiada. Zorganizowane wycieczki oferują najczęściej pobyt w Phuket, Krabi, Khao Lak oraz Pattaya.
W Phuket polecamy Diamond Cliff Resort & Spa położony blisko plaży. Ma super salę zabaw, przepyszne jedzenie, widok na morze i 2 baseny z dużymi brodzikami dla maluchów.
W Khao Lak zatrzymaliśmy się w Khaolak Merlin Resort. Mają tam fajny plac zabaw, chyba z 7 basenów, a sam teren resortu jest bogaty w faunę i florę i przypomina dżunglę.
Jeśli wybierzecie się do Koh Samui, to polecamy Melati Beach Resort & Spa oraz Chaweng Regent Beach Resort. Oba hotele mają super sale zabaw, baseny dla dzieci i są przy plaży.
Jak zorganizować opiekę nad dziećmi w Tajlandii?
Okazuje się, że to w Tajlandii dość popularne. Większość hotelowych sal zabaw ma taką opcję, jednak najczęściej dotyczy to dzieci powyżej 4 lat. W praktyce zdarzało nam się zostawiać Amelię na chwilę i panie naprawdę miały super podejście.
Można też wynająć nianię na godziny, jednak tu warto szukać kogoś sprawdzonego i z polecenia. W Tajlandii macie także szkoły i przedszkola, w tym krótkoterminowe i anglojęzyczne. Nasi znajomi korzystali przez pół roku i byli bardzo zadowoleni!
Jakie ubrania zabrać do Tajlandii?
Nie zabierajcie dużo ciepłych ubrań. Wieczorami może być nieco chłodniej, ale jedna cieplejsza bluza powinna Wam wystarczyć (chyba że lecicie na północ, np. do Chiang Mai). My z ciepłych rzeczy mieliśmy tylko to, w czym przylecieliśmy, i używaliśmy tych ubrań głównie w busach czy samolotach, gdzie klimatyzacja dawała się we znaki. Amelia miała 3 bluzy, 3 pary długich legginsów, rajstopy i cienką kurteczkę, w której przyleciała – to w zupełności wystarczyło (nie wszystko nawet wykorzystaliśmy). Poza tym pralnie są na każdym kroku, a za kilogram prania zapłacicie około 5 zł.
Prawdopodobnie spora część urlopu spędzicie w strojach kąpielowych, a maluchy w samym pampersie. Jeśli jednak czegoś Wam zabraknie, to w Tajlandii można kupić ubrania dla dzieci i to w bardzo konkurencyjnych cenach.
Pamiętajcie, że w świątyniach obowiązuje odpowiedni ubiór! Ramiona i kolana muszą być zakryte. Rękawy nie muszą być długie, najważniejsze, by zakrywały ramiona. W niektórych świątyniach mogą zdarzać się odstępstwa od tej zasady, więc wiele zależy od konkretnego miejsca. Buty zostawia się na zewnątrz, co dotyczy również niektórych restauracji, sklepów czy hoteli – jeśli przed wejściem widzicie stosy butów, to znak, że należy je zdjąć.
Przy niektórych świątyniach można wypożyczyć lub kupić spódnice albo chusty. Warto mieć przy sobie narzutkę lub chustę. Zasady te teoretycznie dotyczą także dzieci, jednak w praktyce nikt na to nie zwraca szczególnej uwagi.
Czy Tajlandia z dzieckiem, to dobry pomysł pod kątem opieki medycznej?
Mieliśmy okazję przekonać się o tym na własnej skórze, więc mogę powiedzieć, że tak. Trafiliśmy z Amelią do szpitala i zajęli się nią szybko i sprawnie. Mimo że wyspa nie była jakaś duża (Koh Phangan), to szpital był nowoczesny, a lekarze mówili po angielsku. Od razu dostaliśmy też leki do domu i zalecenia. Grunt to dobre ubezpieczenie (więcej o tym piszemy w ebooku). Apteki są na każdym kroku, a punkty medyczne znajdziecie nawet w tych mniej popularnych kierunkach.
Jakie szczepienia zrobić lecąc do Tajlandii z dzieckiem.
Tajlandia sama w sobie nie ma obowiązkowych szczepień, są natomiast szczepienia zalecane, m.in. Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A i B, dur brzuszny, czy wścieklizna. Pełną listę zalecanych szczepień warto skonsultować z lekarzem medycyny podróży, a zwłaszcza w przypadku dzieci. Jeśli podróżujecie z niemowlakami, być może lekarz zaleci przyspieszenie jakichś rutynowych sczepień, jak np. MMR.
Ja niechętnie wypowiadam się na ten temat, bo to kwestia bardzo indywidualna. W ebooku rozdział o szczepieniach i chorobach napisała właśnie lekarka medycyny podróży i jednocześnie podróżująca mama.
Tajlandia z dzieckiem – podsumowanie
Rodzinna wizyta w Tajlandii może być niezapomnianym doświadczeniem! Grunt to dobre przygotowanie, a skoro dotrwaliście aż tutaj, to jest duża szansa, że jeszcze prościej będzie Wam zorganizować wakacje!
Przyjaźni mieszkańcy, przepyszne jedzenie, dobra infrastruktura i siatka połączeń, opieka medyczna na wysokim poziomie, a do tego malownicze wyspy i różnorodne atrakcje… Czy to nie brzmi jak raj? Tajlandia z dzieckiem może być niezapomnianą przygodą! Jeśli nie wierzycie, zajrzyjcie na nasz instagram @pelnapara, gdzie jest mnóstwo relacji z tego kraju. Koniecznie dajcie znać, jak Wasze przygotowania do podróży!.