Jak dojechać z Porto do Costa Nova i Aveiro? Rozkład jazdy i ceny biletów

Jak dojechać z Porto do Costa Nova transportem publicznym i przy okazji zwiedzić Aveiro? Krótki i sprawdzony poradnik znajdziecie poniżej. A jeśli w ogóle zastanawiacie się, czy warto, to zerknijcie np. na zdjęcia kolorowych domków w Costa Nowa albo przepięknych plaż.

DSC02859 (Copy)Wyruszyliśmy z najładniejszego dworca w całym Porto, czyli Sao Bento, prosto do Aveiro. Nie ma bezpośrednich przejazdów z Porto do Costa Nova, ale nie ma tez tego złego, bo tym sposobem można zwiedzić oba miasteczka. Bilety na pociąg do Aveiro kupiliśmy w automacie na dworcu, płacąc po 7,5 Euro od osoby w obie strony.

DSC_0139 (Copy) DSC_0141 (Copy)Gdyby trafiły się Wam takie przetarte przyciski jak nam, to guzika ze zmianą języków szukajcie w lewym dolnym rogu 😉 Automaty biletowe w Porto bywają nieintuicyjne, dlatego czytajcie uważnie, żebyście tak jak większość ludzi nie kupili biletu w obie strony zamiast dwóch biletów (myląca opcja wyboru cyferek, która wygląda jak liczba biletów). Nie ma opcji kupienia kilku biletów na raz, więc każdy trzeba „wyklikać” oddzielnie. Warto także pamiętać, że bilety kasujemy na stacji, a nie w pociągu, a w przypadku biletu w dwie strony, robimy to 2 razy, także przy powrocie. W automatach można płacić zarówno kartą jak i gotówką, jednak w przypadku dużych nominałów, może pojawić się komunikat o braku możliwości wydania reszty. Pociągi z Porto do Aveiro jeżdżą dosyć często (średnio kilka w ciągu godziny), więc sprawdzanie rozkładu nie jest niezbędne, my po prostu poszliśmy na dworzec i chwilę poczekaliśmy. Po około godzinie wysiedliśmy na dworcu w Aveiro.

DSC02693 (Copy)Zamiast od razu pójść na pobliską stację i złapać autobus do Costa Nova ruszyliśmy na podbój portugalskiej Wenecji. A gdy już obeszliśmy miasteczko wzdłuż i wszerz udało nam się znaleźć przystanek w centrum (po lewej stronie kanału idąc od dworca, naprzeciwko szkoły językowej). Rozkład jazdy Aveiro – Costa Nova – Aveiro, znajdziecie poniżej, my wzięliśmy go sobie od kierowcy autobusu.

DSC02770 (Copy)aveiro-costanova-bus (Copy)Za bilety do Costa Nova zapłaciliśmy po 2,40 Euro od osoby – niby tylko 10 kilometrów, ale przez korki droga strasznie się nam dłużyła. Niemniej była to chyba najlepsza inwestycja całego pobytu w Portugalii, bo miejscowość okazała się rajem na ziemi. Malownicze plaże i kolorowe domki skradły nasze serca.

DSC02798 (Copy)Nie wiadomo kiedy minął nam cały dzień i przyszedł czas na powrót. Tutaj już nie było kolorowo, bo autobus spóźnił się prawie 2 godziny… Część osób w międzyczasie zamówiło taksówki, a my bezskutecznie zaczęliśmy łapać stopa. Tym razem bilety kupiliśmy prosto na dworzec w Aveiro i zapłaciliśmy za nie po 2,60 Euro od osoby. Stamtąd po godz. 20 pociągiem prosto do Porto.  W sumie cała podróż wyniosła nas 12,5 Euro od osoby, ale biorąc pod uwagę 2 piękne miejsca, które udało nam się odwiedzić, naprawdę było warto!