Most Ponte Dom Luis I – największa atrakcja Porto

Rzym ma Koloseum, Londyn Big Bena, Paryż wieże Eiffla, a Porto? Porto ma jeden z najpopularniejszych w całej Portugalii mostów – Ponte Dom Luis I. I chyba nie ma nikogo, kto nie kojarzyłby tej charakterystycznej konstrukcji chociażby z pocztówki. Zestawienie z wieżą Eiffla nie jest tutaj bez znaczenia, ponieważ to właśnie uczeń samego Eiffla zaprojektował słynny Most nazwany imieniem Ludwika I.

DSC02529 (Copy)Most Ponte Dom Luis w Porto – historia, architektura, informacje praktyczne

Most powstał w latach 80. dziewiętnastego wieku nad rzeką Douro, łącząc tym samym Porto z Vila Nova de Gaia. Swojego czasu ze względu na dwie kondygnacje, był jedną z najdłuższych konstrukcji tego rodzaju na świecie. I chociaż obecnie przejazd przez most jest darmowy to 70 lat temu aby przejechać na drugą stronę należało uiścić opłatę. Dziś most otwarty jest całą dobę i można się po nim przemieszczać bez żadnych ograniczeń. Dolna kondygnacja (ok 170 metrów długości) przeznaczona jest do ruchu pieszego oraz samochodowego, natomiast górna część (ok 400 metrów) tylko dla pieszych oraz metra. Cała konstrukcja połączona łukiem ma wysokość 45 metrów i wykonana jest żelaza.

DSC02470 (Copy)Porto11 (Copy)DSC02471 (Copy)Most Ponte Dom Luis I – jak dojechać?

Most  Ponte Dom Luis I położony jest w tak malowniczej okolicy, że najlepszym sposobem na dotarcie jest spacer. Łatwo się tam dostać z historycznego centrum miasta i nie zajmuje to więcej, niż 10 minut.

DSC02463 (Copy)Jeśli jednak ktos preferuje poruszanie się komunikacją miejską, to może dojechać np. tramwajem nr 22, jednak spacer od przystanku Batalha, do mostu zajmuje tyle samo czasu. Podróżując metrem (zółta linia D) po Porto należy wysiąść na stacji São Bento, natomiast w Vila Nova de Gaia na stacji Jardim do Morro. W okolicach mostu zatrzymuje się także wiele autobusów (o kupowaniu biletów poczytacie tutaj), które kursują niemal z każdej części miasta.

Najlepszy widok na most Ponte Dom Luis I

Most Ponte Dom Luis I można podziwiać spacerując wzdłuż rzeki Duoro, zarówno po stronie Porto, jak i Vila Nova de Gaia. Mijamy bowiem urocze kamienice i kolorowe łódki, podziwiając tym samym nadrzeczne stragany i występy artystów przeróżnej maści.

DSC02354 (Copy) DSC02373 (Copy)Wzdłuż rzeki znajduje się także szereg barów i restauracji, które są idealnym punktem obserwacyjnym. Jednak najlepszy widok na most, to ten z góry z Vila Nova de Gaia, gdzie można odpocząć na mięciutkim trawniku, w cieniu drzew.

DSC_0388 (Copy)Najwyższy punkt widokowy znajduje się na placu kościoła Mosteiro da Serra do Pilar. Ze wzgórza rozpościera się piękny widok na most Ludwika I. Warto się tam wybrać późnym popołudniem, bo podziwianie zachodu słońca z takiej perspektywy, to niezapomniane przeżycie.

DSC02515 (Copy)DSC02528 (Copy)DSC02540 (Copy)DSC02534 (Copy) DSC_0406 (Copy)Widoki z mostu Ponte Dom Luis I 

Most Ponte Dom Luis I nie tylko pięknie prezentuje się z daleka, ale sam gwarantuje niesamowite widoki, zwłaszcza z górnej kondygnacji. Z góry widać bowiem całą Ribierę, pozostałości murów miejskich i krętą rzekę przecinającą sąsiednie mosty. Ludzie wyglądają z tej perspektywy jak mrówki, a kolorowe łódki dodają miejscu jeszcze więcej uroku.

DSC02484 (Copy)DSC02466 (Copy)DSC02475 (Copy)DSC02494 (Copy)DSC02476 (Copy)DSC02486 (Copy)Mam nadzieję, że ten wpis pozwolił Wam dowiedzieć się czegoś więcej o moście Ludwika I i będziecie wiedzieć, gdzie szukać najpiękniejszych widoków. Porto oraz okolice oferują znacznie więcej atrakcji, więc jeśli jesteście ciekawi, zaglądajcie tutaj.  Przyjemnej lektury!

DSC02506 (Copy)