Kapadocja – balony, transport, zwiedzanie i informacje praktyczne.
Z czym kojarzy się Wam Kapadocja? Oczywiście z balonami! Słynny widok tych latających świecidełek na tle wschodzącego słońca przyciągnął do Kapadocji niejednego podróżnika – w tym mnie (o tym jak się tu znalazłam w ciągu dwóch dni poczytacie tutaj).
Spis treści
Z czym kojarzy się Wam Kapadocja? Oczywiście z balonami! Słynny widok tych latających świecidełek na tle wschodzącego słońca przyciągnął do Kapadocji niejednego podróżnika – w tym mnie (o tym jak się tu znalazłam w ciągu dwóch dni poczytacie tutaj).
Jeśli więc zastanawiacie się jak najlepiej zorganizować podróż, żeby móc podziwiać to niecodzienne zjawisko, ten wpis jest dla Was. Zanim jednak o transporcie do Kapadocji, to kilka słów o tym jak najlepiej dostać się do Turcji.
Kapadocja – informacje praktyczne: Jak dolecieć do Turcji?
Do Turcji z Polski dotrzemy m.in z Warszawy, Katowic, Gdańska, Poznania, czy Wrocławia. Cześć lotów jest bezpośrednia, a niektóre oferują przesiadki m.in w Paryżu, Atenach, Monachium, Frankfurcie. Możemy także skorzystać ze stosunkowo tanich lotów z Bratysławy, czy Berlina, a tam dotrzeć np. Flixbusem już za kilkadziesiąt złotych. Tureckie lotniska o najkorzystniejszych cenach to m.in Antalya, Bodrum i Stambuł. Dobrą opcją dostania się z Polski do Turcji są także loty czarterowe, np. z ITAKĄ.
Z uwagi, że jest to dość popularny kierunek, to lotów jest całkiem sporo i można upolować naprawdę korzystną cenę. My wybraliśmy taką właśnie opcję i dolecieliśmy z Katowic do Antalya. Przykładowo we wrześniu 2019 za czarterowy lot z Warszawy do Antalya zapłacicie 550 złotych. Nawet jeśli na bilety wydacie znacznie więcej, to pamiętajcie, że sama Turcja jest stosunkowo tania.
Kapadocja – informacje praktyczne: Jak dojechać do Kapadocji.
Kapadocja leży w środkowej Turcji i jest oddalona od głównych lotnisk o kilka godzin jazdy. Jeśli ktoś reflektuje wypożyczenie auta, z pewnością jest to najszybsza opcja dotarcia, jednak nie jedyna. Do serca Kapadocji można bez problemu dotrzeć transportem publicznym. I tak za bilet z Antalya do Goreme zapłacimy około 85 Lirów, a droga potrwa około 9 godzin. Wspomnianą trasę oferują tacy przewoźnicy jak np. RH Turizm, czy Kamil Koç.
Idealnym rozwiązaniem są kursy nocne, bo nie dość, że nie tracicie dnia na dojazd, to macie darmowy nocleg. Inną opcją jest wykupienie wycieczki zorganizowanej, gdzie oprócz transportu i hotelu mamy także wyżywienie i bogaty program zwiedzania, ale o tym w dalszej części.
Kapadocja – informacje praktyczne: Kiedy lecieć do Kapadocji? Kiedy latają balony?
Ciężko w to uwierzyć, ale balony w Kapadocji latają codziennie, każdego poranka! Nie jest to żadne święto, ani specjalna okazja, po prostu są tu zawsze, z wyjątkiem bardzo wietrznych dni. Do Kapadocji najlepiej wybrać się wiosną lub jesienią, gdy temperatury są najprzyjemniejsze. Latem może być za gorąco, a zimą zbyt mroźnie i wietrznie, bo temperatura dochodzi do zera stopni, a co za tym idzie balonów jest mniej i widok nie jest aż tak spektakularny.
Kapadocja – informacje praktyczne: Lot balonem
Wielu ludzi decyduje się na podróż do Kapadocji właśnie po to, żeby przelecieć się balonem, ale czy warto? Jeśli dysponujecie większym budżetem (lot balonem kosztuje około 140-170 euro), to na pewno, w końcu nic tak nie rozwija jak próbowanie nowych rzeczy. Nie ma jednak co liczyć na kameralną kontemplację widoków, bo w koszu jednego balona mieści się około 20stu turystów.
Pytanie też, czy Waszym celem jest sam lot, czy uwiecznienie widoku na zdjęciu? Jeśli bowiem przyjechaliście do Kapadocji w celach fotograficznych, to podobno najlepsze zdjęcia wychodzą z perspektywy widza. Można znaleźć odosobnione wzgórze lub podziwiać balony z jednego z malowniczych tarasów w centrum Goreme.
Kapadocja – informacje praktyczne: Skąd najlepiej widać balony?
W mojej subiektywnej opinii najlepsze widoki są tam, gdzie balony startują. Dlaczego? Bo oprócz pięknego nadniebnego widowiska, mamy okazję obserwować balony chwilę przed odlotem. Ich wnętrza wypełniane są gorącym powietrzem i wszędzie widać buchający ogień. Dziesiątki takich kolorowych lampionów rozświetla poranny półmrok, jeszcze zanim uniosą się w powietrze.
A jak dostać się na taki spot? Najlepiej z jedną ze zorganizowanych wycieczek, o której dowiecie się w każdym hotelu lub też zorganizować sobie prywatny transport – nas kosztowało to 10 Euro. Jeśli jednak wystarczy wam podziwianie balonów z daleka, to zrobicie to niemal z każdego miejsca w Goreme lub wdrapując się na jedną z pobliskich gór.
Jeden z punktów widokowych znajduje się około 15 minut od Centrum Goreme. Poznacie go po powiewającej na szczycie fladze Turcji. A co z podziwianiem balonów z perspektywy tarasów? O tym poniżej.
Kapadocja – informacje praktyczne: Gdzie spać w Goreme – tarasy z widokiem na balony
Dla tych, którzy nie mają ochoty wstawać godzinę wcześniej, żeby dostać się na spot, czy pobliskie wzgórze, idealną opcją do podziwiania balonów są tarasy widokowe. Większość restauracji jest zamknięta o wschodzie słońca, więc aby zapewnić sobie idealne widoki należy znaleźć odpowiedni hotel. Przeszukałam chyba cały Internet, żeby znaleźć idealny hotel z tarasem widokowym, a do tego w rozsądnej cenie.
Ostatecznie padło na Goreme Cave Rooms (położony w samym centrum), w którym znajdziemy specjalny podwyższany taras z tureckimi dywanami, idealny do podziwiania balonów.
Podczas naszego pobytu został już tylko 7 osobowy damski pokój, ale kosztował nas jedyne 6 euro od osoby, z wliczonym śniadaniem! Tarasy widokowe na balony znajdziecie także w takich hotelach jak: Vista Cave Hotel, Panoramic Cave Hotel, Guzide Cave Hotel, View Cave Hotel, Vineyard Cave Hotel, Travel Inn Cave Hotel, Travel Inn Cave Hotel, Arch Palace – wszystkie noclegi w rozsądnych cenach. A jeśli chcecie otrzymać 50 złotych za rezerwację na booking.com, to rezerwujcie hotel klikając w ten link.
Kapadocja – informacje praktyczne: Gdzie zjeść w Goreme?
W Goreme znajdziemy mnóstwo restauracji z bogatym menu na każdą kieszeń. Nasz numer jeden to Retro Cappadocia (adres: Orta Mahalle, Cakir Sok. No: 1, Goreme 50180), nie tylko ze względu na pyszne jedzenie, ale i cudowne widoki z malowniczego tarasu. Do tego klimatyczny wystrój, muzyka i przemili gospodarze! Do jedzenia polecamy zwłaszcza mezze, grzybki zapiekane z żółtym serem i zimne piwo – zestaw idealny, a wszystko w naprawdę rozsądnej cenie. Restauracja znajduje się poza turystycznym centrum gastronomicznym Goreme, przez co nie ma tutaj tłumów – polecam!
Kapadocja – informacje praktyczne: Co zwiedzać?
Główne atrakcje Kapadocji są dość porozrzucane, toteż zwiedzanie je bez samochodu może okazać się problematyczne i czasochłonne, co nie znaczy niewykonalne. Jeśli jednak nie macie zbyt wiele czasu, a zależy Wam, żeby zwiedzić jak najwięcej dobrą opcją może okazać się wycieczka zorganizowana. Nie musicie się martwic o transport, nocleg oraz dotarcie do najważniejszy atrakcji Kapadocji. Z powodu ograniczonego czasu zdecydowaliśmy się właśnie na tę opcję. Oto miejsca, które udało nam się odwiedzić:
1. Podziemne miasto Saratli
2. Dolina Gołębi
3. Skalne miasto Uçhisar
4. Punkt widokowy na panoramę Goreme
5. Muzeum na świeżym powietrzu – Goreme
6. Zespół charakterystycznych grzybków skalnych – Paşabağı
Po drodze z okien autobusu podziwialiśmy także mnóstwo innych atrakcji. Dolinę miłości, dolinę różową i czerwoną, dolinę wyobraźni, czy 3 piękności. Jeśli macie więcej czasu, koniecznie je odwiedźcie! 🙂
To jak? Gotowi na podróż do jednej z najbardziej magicznych krain na świecie? A jeśli macie jakieś pytania odnośnie Kapadocji, to zostawcie je w komentarzu. Czekam na zdjęcie Waszych balonów… 🙂
Komentarze
Po prostu jak z bajki 🙂
Dziękuję! 😀 Bo to bajkowa kraina 😉
Bardzo inspirujący artykuł. Cudowne zdjęcia balonów.
Bardzo dziękuję! 🙂
Wybieram się do Kapadocji na majówkę. Dzięki za info.
Super, na pewno będzie pięknie! <3 🙂
Piękne zdjęcia! Co to za miejsce skąd startują balony?
Miejsca, które zwiedziłyście to tła wycieczka zorganizowana z lokalnym biurem podróży?
Cześć Asia 🙂 to miejsce to jeden z wielu spotów w którym startują balony i tak właśnie powiedzieliśmy kierowcy taxówki 🙂 Jest ich dużo i kierowcy je znają. A te odwiedzane miejsca to w ramach wycieczki 🙂
Gdzie najlepiej zakupić taką wycieczkę ?
Aneta, ja przeszukałam internet i wybrałam firmę, w której po prostu termin mi pasował 🙂 Nazwy nie pamiętam, ale tez jej jakoś szczególnie nie polecam. Grunt to patrzeć na program wycieczki 🙂
Wszystko fajnie ale co oznacza w rozsądnej cenie? 50zl ? Czy 500? Ciut więcej konkretów i byloby perfekcyjnie
Remo, nie jestem rozrzutna, więc rozsądnie, to ceny na pewno mniejsze niż np. warszawskie 😀 Ale słusznie, bo dla każdego „rozsądnie” znaczy co innego, więc w przyszłości będę pamiętać, żeby doprecyzować – dzięki 🙂
Na taką ilość balonów na raz chyba ciężko trafić 🙁
Jeśli pogoda jest ładna, to raczej normalka 🙂 Tam codziennie są organizowane loty <3
Czy dzieci też mogą lecieć balonem?
Tego nie wiem niestety 🙁
Czesc, chcialam zapytac czy myslisz ze taka wycieczka do Cappadoccia z dziecmi bylaby ok ?
Cześć Edyta 🙂 w ramach wycieczki nie było bardzo duzo chodzenia, więc nie widzę przeciwwskazań, ale czy mogą latać balonem, to nie wiem niestety 🙁
robi wrażenie! warto jechać na ten spot czy wystarczy widok z Goreme?
Kochana. Powiedz o co chodzi z tym drzewkiem z niebieskimi breloczkami
Gosia, to tzw. oko proroka, amulet popularny w Turcji, na drzewie jako ozdoba 🙂
Byłam w Kapadocji-niezapomniane widoki❣️ na lot balonem nie miałam funduszy, ale i tak warto było jechać. Dla mnie ogólnie Turcja jest cudownym miejscem. Polecam❣️
Ja też nie latałam, ale widoki z dołu są równie piękne! <3 🙂
Wszedłem ze względu na śliczną dziewczynę ukazanych na zdjęciach! Niesamowity wpis, sam maluję na obrazie Kapadocję.