Turcja z dzieckiem – informacje praktyczne

W kolejnej części cyklu #mamanaemigracji porozmawiamy o Turcji z Alicją (@matkapolskajuzwpolsce)! Bo jak się okazuje Turcja z dzieckiem, to jeden z popularniejszych kierunków na rodzinne wakacje! Gdy robiłam badania do (nie)poradnika (ebooka o podróżach z niemowlakiem i małymi dziećmi) zajęła ona 9 miejsce ze wszystkich państw na świecie! Ja w Turcji zakochałam się jeszcze przed urodzeniem Amelii, a to za sprawą przepięknej Kapadocji! Pamiętacie tę bajkową krainę? 🙂

Turcja z dzieckiem, a nawet Turcja z niemowlakiem, co warto wiedzieć i czy to w ogóle dobry kierunek na wakacje z dziećmi?

W kolejnej części cyklu #mamanaemigracji porozmawiamy o Turcji z Alicją (@matkapolskajuzwpolsce)! Bo jak się okazuje Turcja z dzieckiem, to jeden z popularniejszych kierunków na rodzinne wakacje! Gdy robiłam badania do (nie)poradnika (ebooka o podróżach z niemowlakiem i małymi dziećmi) zajęła ona 9 miejsce ze wszystkich państw na świecie! Ja w Turcji zakochałam się jeszcze przed urodzeniem Amelii, a to za sprawą przepięknej Kapadocji! Pamiętacie tę bajkową krainę? 🙂

Turcja z dzieckiem

Turcja z dzieckiem

Niektórym jednak Turcja z dzieckiem kierunek kojarzy zbyt egzotycznie. Czy słusznie? O tym porozmawiałam z Alicją, która z Turcją związana jest od 2011 roku, kiedy to po raz pierwszy wyjechała na sezon do pracy, jako animator czasu wolnego. A w zasadzie to od 2010, bo od wakacji w Turcji zaczęła się jej miłość do tego kraju.

Alicja od 2013 roku mieszkała na stałe w Antalya, aż do końca 2022 roku, kiedy to z mężem postanowili spróbować życia w Polsce. Prawie 10 lat życia w Turcji pozwoliło poznać Alicji kraj, kulturę i tradycję. A jak sama twierdzi, mimo polskich korzeni korzeni ma w sobie coś z Turczynki. 🙂
W końcu obywatelstwo tureckie zobowiązuje! Alicje możecie śledzić na Instagramie, jako @matkapolkajuzwpolsce.

Jak wygląda dostępność produktów żywnościowych dla dzieci w Turcji? Gdzie je kupować, jakie wybrać i jakie mają ceny?

Jeśli chodzi o produkty dla dzieci, to wybór słoiczków oraz mlek modyfikowanych, czy kaszek nie jest tak duży, jak w Polsce. Drugą kwestią jest wszechobecny cukier w praktycznie każdych tego typu produktach. Niestety nie brzmi to optymistycznie ALE lepszej jakości produkty można znaleźć w sklepach Migros, czy Carefour, głównie takie marki jak Züber, czy Humana. Jeśli ktoś planuje pobyt na własną rękę nie w hotelu, to można wybrać się też do sklepu E-bebek, w którym są tylko rzeczy dla dzieci i tam bez problemu dostanie produkty bez cukru.

W hotelach typowo rodzinnych i dobrych 5 gwiazdkowych obiektach dla dzieci są ogólnodostępne jogurty, kefiry i słoiczki marki Hipp oraz mleka modyfikowane Aptamil, czyli nasz polski Bebelac.

A co z pampersami, czy chusteczkami nawilżanymi? Łatwo je dostać w Turcji?

Tego typu produkty dostępne są wszędzie w każdym sklepie. Gdybym miała polecać od siebie, to pampersy i chusteczki marki Sleepy. Odpowiadają naszym Lupilu Premium, jeśli ktoś lubi i używa, to będzie zadowolony z nich.

Czy Turcja z dzieckiem, a także z niemowlakiem, to w ogóle dobry wybór? Masz jakieś tipy dla rodziców?

Moim zdaniem Turcja, to bardzo dobry kierunek dla rodzin z dziećmi. Z maluszkami także, ze względu na bogatą ofertę hoteli dla dzieci, które mają mnóstwo atrakcji dla najmłodszych i nie tylko, ale także faktu, że w Turcji dzieci są bardzo ważną częścią społeczeństwa i to można odczuć na każdym kroku. Będąc w restauracji nikt nie będzie się krzywo patrzył gdy maluch zrobi awanturę, mało tego podejdą i będą starali się zrobić wszystko by go czymś zająć. To podejście Turków do dzieci jest naprawdę ogromnym plusem.

Może w sklepach brakuje produktów dla dzieci bez cukru, ale pozostałe rzeczy, takie pierwszej potrzeby są bez problemu dostępne. Jedynie na co zwróciłabym uwagę, to lecąc do Turcji, czy to Egejskiej, czy na Riwierę polecałabym planować urlop albo do końca czerwca albo we wrześniu, gdyż te miesiące typowo wakacyjne są bardzo upalne. Dla większych dzieci takie upały, to nie problem jednak dla maluszków owszem.

Jeśli Turcja z dzieckiem, to dokąd najlepiej? Polecasz jakieś miejsca przyjazne dzieciom, fajne plaże, czy atrakcje.

Cała Turcja jest piękna. Ciężko mi jest odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Na pewno te wszystkie regiony typowo turystyczne, to będzie raj dla dzieci ze względu na bogatą ofertę hoteli z animacjami dla najmłodszych, jak i wieloma atrakcjami w miastach.
Jeśli miałabym polecić jedną miejscowość, to byłoby to Side. Położone około 1.5 godziny drogi od Antalyi. Miejscowość z pięknymi, piaszczystymi plażami i bardzo łagodnym zejściem do morza, idealnym dla dzieci.

Które miejsca omijać, bo są np. imprezowe, głośne, czy nie da się chodzić z wózkiem?

Ogólnie w całej Turcji jest problem z chodzeniem z wózkiem po mieście ze względu na nierówne chodniki i to, że Turcy parkują samochody na chodnikach, blokując zjazdy z chodników. Jeszcze gdy mieszkałam w Turcji, to idąc z synem ulicą lawirowałam pomiędzy samochodami. Także jest to na pewno ogromny minus. Jednak gdy planuje się wakacje w Turcji na zasadzie pobytu przez większość czasu w hotelu i kilka wyjść „na zewnątrz”, to nie będzie to wielkim problemem. Chociaż z drugiej strony dla poczucia uroków miasta, posmakowania regionalnej kuchni i zażycia tureckiej kultury, te chodniki mogą być niewielką przeszkodą.

Stambuł z małym dzieckiem może być średnim pomysłem, ze względu na bardzo duże zatłoczenie i np. brak działających wind do metra, czy na przejściach. Tam na pewno przydałoby się nosidełko/chusta.

Nie zapominałabym o tym, że Turcja jest ogromna i często jazda z miejscowości pobytu na wycieczkę do atrakcji turystycznych, może zająć dobre kilka godzin i tutaj polecałabym mierzyć siły na zamiary.

Kiedy najlepiej lecieć do Turcji z dzieckiem? Jakie są odczuwalne temperatury?

Turcja jest tak ogromna, że tutaj tak naprawdę jest kilka klimatów w jednym kraju. Jeśli ktoś planuje pobyt na Riwierze, to od końca czerwca do sierpnia pogoda w ciągu dnia może przekraczać 45 stopni Celsjusza, a wieczorami może być około 35 stopni. Do tego jest bardzo wilgotno i parno. Turcja Egejska już jest bardziej sucha, ale wciąż gorąca.

Północ kraju latem ma bardzo podobną pogodę do naszej jednak znowu na termometrach będzie ponad 30 stopni.

Chłodniej robi się dopiero od końca września. Wieczory, gdy zachodzi słońce, potrafią być bardzo zimne, a różnica pomiędzy temperaturą w dzień, a w nocy wynosić 20 stopni. Zimy na południu Turcji są bardzo zimne, zwłaszcza na przełomie grudnia i stycznia ze względu na wiejący mroźny wiatr z gór i z morza. Gdy w pozostałych regionach Turcji pada śnieg, w Antalyi odczuwalna temperatura zimą w dzień może wynosić -5 stopni.

Domy z reguły ogrzewane są tylko klimatyzacją, ściany bardzo cienkie, także kołdra, polary i swetry wchodzą w grę, jak najbardziej. Gdy mieszkałam w Antalyi zawsze powtarzałam, że zimą marznę tam bardziej, niż będąc w Polsce, gdy termometr pokazuje -15 stopni. Duży wpływ na to ma wilgotność powietrza, wiatr oraz zimne domy. Jeśli więc Turcja z dzieckiem, to raczej nie zimą…

Czy w Turcji woda z kranu się nadaje do picia?

Woda w Turcji jest twarda dlatego nie polecałabym jej dla niemowląt, ani dla nikogo w zasadzie. Ja używałam do gotowania zawsze wody butelkowanej.

Czy w Turcji są jakieś choroby lub zagrożenia, których nie ma w Polsce?

Im większe skupisko dzieci, tym większa możliwość występowania różnych chorób i ta zasada sprawdza się zarówno w Polsce, jak i w Turcji. Latem często panuje bostonka, ospa wietrzna i różne rotawirusy.
Oprócz tego zawsze trzeba obserwować dziecko, bo może wystąpić alergia na jedzenie ze względu na używanie innych przypraw itp. Jednak czy w Turcji można zarazić się czymś co nie występuje w Polsce? Nie.

Opowiesz o jakichś ciekawostkach z Turcji? Kulturze, zwyczajach…

Nie da się opisać tureckiej kultury w kilku słowach, jest tak bogata, że kilka książek nie dałoby rady „zmieścić” wszystkich informacji. Przytoczę natomiast kilka kulturowych różnic, które dla nas mogą być sporym zaskoczeniem.

Kobiety na czas porodu dekorują salę poporodową różnymi dekoracjami adekwatnymi do płci dziecka, a same zakładają odświętną pidżamę poporodową, by uczcić przyjście na świat małego człowieka. Do szpitala po porodzie przychodzi praktycznie cała rodzina i też ze względu na ich przyjście, stoły w sali poporodowej zapełniają się specjalnie przygotowanymi na tę okazję słodyczami i przekąskami. Po porodzie kobiety mają również robione sesje fotograficzne. Mało tego, dziecko ubiera się również w taki bardziej odświętny, udekorowany pajacyk i czapeczkę.

Tureckie kobiety mogą sobie pozwolić na takie dekorowanie sali itp., bo nawet w szpitalach publicznych spędzają czas maksymalnie we dwie/trzy w jednym pokoju.

Kolejną ciekawą rzeczą dla nas może być fakt, że Turczynki nie pokazują dziecka (oprócz rodziny) i nie wychodzą z nim z domu przez 40 dni od dnia porodu. Choć nie jest to sztywna zasada, coraz częściej ma wydźwięk czysto symboliczny. W Turcji wierzą, że dziecko chronione jest przez ten czas przez anioły przed „złym spojrzeniem”. W 40 dniu odbywa się uroczysta kąpiel nazywana „40 ucurtma”, która kończy też okres połogu kobiety. Wszystkie te tradycje opisane są na moim profilu na Instagramie wraz ze zdjęciami i przykładami, także zapraszam.

Jakie jest podejście do dzieci w Turcji?

Turcy kochają dzieci w myśl zasady wszystkie dzieci nasze są. I to naprawdę można odczuć na każdym kroku. Uprzejmość i chęć pomocy, jest ogromna ze strony Turków. Gdy dzieci płaczą, każdy stara się pomóc, gdy coś chcą, a nie ma, to staną na głowie by to zorganizować. Jednak jest coś, czego my Europejczycy nie tolerujemy, a u Turków jest na porządku dziennym, dotykanie i próba całowania nie swoich pociech. Jeśli więc Turcja z dzieckiem, to Wasze marzenie, to na to trzeba naprawdę uważać. Tam tak się pokazuje uczucia.

Czy w restauracjach, hotelach można liczyć na udogodnienia dla dzieci. Krzesełka, łóżeczko, przewijak itd.

W większości hoteli jak najbardziej, wszystko zależy w zasadzie od standardu danego obiektu. W restauracjach na mieście będą dostępne krzesełka, Przewijaki już rzadziej.

Kremy UV. Brać z Polski, czy kupić w Turcji?

Kremy UV dostępne są w każdej drogerii, jednak cena ich jest naprawdę bardzo wysoka, nawet po przeliczeniu na złotówki, dlatego lepiej wziąć ze sobą z Polski. Wyjdzie to po prostu taniej.

Jak wygląda w Turcji opieka medyczna, dostęp do lekarzy, leków, aptek itd.?

Opieka medyczna zdecydowanie jest na lepszym poziomie niż w Polsce. Jadąc gdziekolwiek za granicę warto mieć wykupione ubezpieczenie rozszerzone, jednak wykupując wakacje w biurze podróży w cenie pobytu ma się zapewnione ubezpieczenie podstawowe. W razie konieczności konsultacji lekarskiej pokrywa się koszt własny, a wizyta odbywa się w hotelu, bądź w prywatnej placówce medycznej.

Leki tańsze są w Turcji i wszystko spokojnie można dostać w aptece oprócz antybiotyków wydawanych na receptę.

Czy w wypożyczalniach i taksówkach dostaniemy foteliki dziecięce?

Niestety w Turcji dzieci wożone są bez fotelików samochodowych. Nawet jeśli są w foteliku, to w 95% przypadkach, źle przypięte, a sam fotelik niezamocowany tak jak powinien. Przerażające prawda? Pod tym względem Turcja z dzieckiem może być wyzwaniem.
W związku z tym w taksówce nie ma co liczyć na foteliki samochodowe. Wypożyczając samochód można o taki fotelik poprosić i większość wypożyczalni ma je w ofercie za dodatkową dopłatą.

Co jedzą dzieci w Turcji, co może nie jest tak popularne w Polsce?

Dzieci w Turcji, jakby tak dobrze się przyjrzeć, jedzą bardzo dużo niezdrowego jedzenia. Chleb do każdego posiłku to norma. Jednak jedzą zdecydowanie więcej oliwek i więcej białego sera, niż dzieci w Polsce.

Co może zaskoczyć rodziców w Turcji?

Dobre pytanie. Naprawdę musiałam się długo zastanawiać co mogę napisać. Myślę, że widok walających się pomiędzy nogami w samochodzie dzieci będzie dla nas czymś nie do przyjęcia. Z pozytywów to podejście Turków do dzieci, ta ich otwartość i życzliwość.

Komunikacja miejska w Turcji, jak działa i jak wyglądają zniżki dla dzieci?

W Turcji nie ma czegoś takiego jak rozkład jazdy. Według rozkładu kursują w zasadzie autobusy międzymiastowe i samoloty. Te miejskie raczej na zasadzie – jak przyjedzie, to będzie. 🙂 Niby są rozkłady jazdy, które za pomocą aplikacji i qr kodu można śledzić, ale szczerze? Przez 10 lat mojego życia tam NIGDY nie zdarzyło mi się, aby autobus przyjechał o czasie. Pod tym względem Turcja z dzieckiem może być wyzwaniem!

Dzieci do momentu pójścia do szkoły nie płacą za komunikację miejską, czyli do 6 roku życia.

Jakie loty do Turcji polecasz?

Bardzo różnie. Ja latam albo czarterem z Wrocławia, albo z Berlina. Generalnie ceny na każdym z tras są różne i tutaj trzeba śledzić na bieżącą. Na pewno jeśli interesuje nas lot rejsowy, warto sprawdzać ceny bezpośrednio na stronie przewoźnika.

***

Co do kupna biletów lotniczych, to akurat Turcja jest jednym z tych kierunków (podobnie jak Egipt), gdzie często bardziej opłaca się wykupić zorganizowaną wycieczkę, niż lecieć na własną rękę. Można upolować naprawdę fajne opcje all inclusive do Turcji, lecąc np. z ITAKĄ. Zerknijcie, bo zorganizowane wczasy mogą się okazać korzystniejsze cenowo. I mówię to ja – fan wycieczek na własną rękę! 🙂

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu Turcja z dzieckiem nie brzmi dla Was aż tak egzotycznie i pomoże Wam on w planowaniu rodzinnych wakacji! Jeśli chcecie się więcej dowiedzieć o tym kraju, koniecznie zajrzyjcie na Instagram Alicji, bo to skarbnica wiedzy i ciekawostek!

A jeśli zastanawiacie się, jak zaplanować i przetrwać podróż z małym dzieckiem, to koniecznie przeczytajcie (nie)poradnik, albo wpadajcie na nasz Instagram @pelnapara po garść wskazówek i inspiracji.  Do zobaczenia gdzieś w świecie!

Turcja z dzieckiem